10 - Restoran Yönetimi

DİA Restoran Trendyol Yemek Entegrasyonu

81 görüntüleme 29 Ağustos 2023 1

Trendyol Yemek Entegrasyonu

Mevcut Trendyol Yemek kullanıcısı olan müşterilerimizin entegrasyon için aşağıdaki bilgilere ihtiyacı vardır.

1- API Key

2- Secret Key

3- Cari ID

4- Restoran ID

Restoran kullanıcımız Trendyol Yemek kullanmıyorsa başvurusunu tamamladıktan sonra DİA üzerinden entegrasyon yapabilir.

Entegrasyon Bilgilerinin Alınması

İhtiyacımız olan entegrasyon bilgilerini https://partner.trendyol.com/ adresinden Firma > Hesap Bilgilerim > Entegrasyon Bilgileri ve Trendyol Canlı Yardım aracılığıyla alabiliriz.

Trendyol Yemek Entegrasyon Parametreleri

DİA üzerinde entegrasyonumuzu gerçekleştirirken Salon, Kasa, Trendyol Go Kuryesi ve Eşleşmeyen Ürün Stoğu tanımları yapmamız gerekmektedir.

Salon: Restoranın hangi şubesine ve şubenin hangi salonuna entegrasyon yapılacağını belirtir.

Kasa: Trendyol Yemek entegrasyonuna ait finansal hareketleri takip edeceğimiz kasayı belirtir.

Trendyol Go kuryesi: Trendyol getirsin siparişlerinde otomatik olarak tanımlanacak kuryeyi belirtir.

Eşleşmeyen Ürün Stoğu: Restoranın Trendyoldaki ürünlerinin DİA üzerinde tanımlanmış bir karşılığı yoksa siparişlerin otomatik olarak eşleşeceği stoğu belirtir.

Ödeme Yöntemleri: Trendyol Yemek kullanıcılarından yalnızca online ödeme almaktadır. Bu nedenle kullanılan online ödeme yöntemlerini DİA üzerinde eşleştiriyoruz.

Kullanılan Ödeme Yöntemleri:

  • Kredi Kartı (online)
  • Multinet (Online Yemek Kartı)
  • Sodexo (Online Yemek Kartı)

Entegrasyon Ekleme

Ekrandaki alanları doldurduktan sonra Test Et butonu ile entegrasyonumuzun başarılı olmasını bekliyoruz. Ardından Menü Getir butonu ile menümüzü alıp eşleşen stok tanımlarını yaptıktan sonra kaydediyoruz. Restoran durum işlemlerimiz için Restoran Durumu Al ve Aç/Kapat butonlarını kullanıyoruz.

Sunucu Görev Yönetimi

Entegrasyon parametreleri ekranımızı kaydettikten sonra artık Trendyol siparişlerimizi DİA Paket Servis Ekranlarımıza getirebiliriz. Bunun için ek olarak sunucumuza görev eklememiz gerekmektedir. Bu görev Trendyol siparişlerini getiren Trx’i (tr_rst1936) firmakodu ve subeadi parametreleri ile her dakika çalıştıracak şekilde tanımlanmalıdır.

Artık müşteri sipariş verdikten en geç 59 saniye sonra DİA’da yakalamış olacağız.

Yeni Paket Servis Ekranı

Gelen siparişlerimiz Paket Servis ekranımıza düştüğü zaman sipariş veren müşterinin adres bilgilerini ekranın sol tarafındaki Müşteri Bilgileri alanında; not, ad soyad, telefon, ödeme yöntemi ve kurye bilgilerini ise Online bölümünde bulunan sipariş kartında görüntüleyeceğiz. Sipariş kartlarına çift tıkladığımız zaman açılan diyalog ekranda ise sipariş kalemlerini detaylı (Eklenecek-çıkarılacak ürünler, ekstra yan ürünler, porsiyon, içerik bilgileri ve varsa fiyatları) bir şekilde görüntüleyebileceğiz. 

Bu sayede siparişe ait tüm bilgileri pratik bir şekilde görüntüleyip süreçlerimize devam edebileceğiz.

Sipariş sürecimiz sonlandığında Ödeme Al butonu ile işlemlerimizi tamamladığımızda eşleşen stok varsa hareketlerinde işlemleri görüntüleyebileceğiz; eğer stok eşlenmemişse Eşleşmeyen stoğumuzun hareketlerini kontrol etmemiz gerekmektedir.

Restoran Sipariş Listesi

Trendyol siparişlerimiz ekranımızda turuncu renkleri ile ayırt edilebilir şekilde listelenmektedir. Siparişe ait restoranlarımızın bilmesi gereken tüm bilgilere bu listeden ulaşabileceğiz.

Listeden siparişlere girebileceğimiz gibi Paket Servis ekranı yan butonları aracılığı ile de sipariş detaylarımızı görüntüleyebiliyor olacağız. Sipariş üzerindeki olası değişikliklerimizi de RST1011 ekranı üzerinden yapabileceğiz. Bu olası değişiklikler Trendyol üzerinde görüntülenemeyecektir ve sadece müşteri ile iletişime geçtikten sonra değişiklik yapılması tavsiye edilir.

Sipariş Formu

Sipariş formu üzerinde ürünün eşleşen bir stoğu olmadığı durumlarda da ürünlerin Trendyol’daki isimlerini görüntüleyebileceğiz. Geçmişe yönelik yapılan kontrollerde restoranlarımızdan verilmiş tüm sipariş ürünlerine hakim olabileceğiz. Yine de ana ürünlerin tamamen eşleştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Eşleşen ürünlerin DİA ve Trendyol üzerindeki fiyatları farklı ise Trendyol üzerindeki fiyatları referans alarak kullanacağız. Olası fiyat değişikliği durumlarında ilk olarak Trendyol üzerinde güncelleme yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Yardımcı oldu mu?