05 - E-Devlet

E-İrsaliye Uygulama Ayarları

1743 görüntüleme 19 Haziran 2020 Güncellenme: 19 Haziran 2020 2

E-İRSALİYE UYGULAMA AYARLARI

E-irsaliye nedir?

E-İrsaliye uygulaması, kağıt ortamda düzenlenmekte olan “sevk irsaliyesi” nin elektronik ortamda düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi, muhafaza ve ibraz edilmesine ilişkin düzenlemeleri kapsayan uygulamadır.

DİA içerisinde yapılması gereken e-irsaliye ayarları nelerdir?

1-Lisans işlemlerinin tamamlanması sonrası Firma kartı içerisinde gerekli tanımlamaların yapılması sağlanır. Firma Detayı içerisinde bulunan e-devlet sekmesinde e-irsaliye kullanıyor alanı işaretlenmelidir. Hemen altında bulunan ENT kullanıcı adı, ENT şifre, gönderici birim etiketi  ve posta birim etiketi alanları doldurulmalıdır.

2-Diğer e-devlet işlemlerinde olduğu gibi, kayıt numara şablonları içerisine e-irsaliye belge numarası için numara tanımı yapılır. Satış irsaliyeleri için ve  gelen irsaliyelerin sisteme kayıtları sırasında oluşacak numaraları için iki adet kayıt numara şablonu oluşturulmalıdır. Aşağıdaki görsellerde belirtilmiştir.

3- Toptan veya Perakende satış irsaliyesi kayıtları irsaliye ekleme ekranında aşağıdaki şekilde görünecektir. İrsaliye senaryosu cari seçiminden sonra otoatik olarak gelecektir. Tipi kısmı ise sevk veya matbudan olarak seçilmelidir. Sevk olarak seçilen irsaliyeler ilgili pk adresine mail olarak gönderilecek. Matbudan tipi seçilidiğinde ise matbudan basım işlemi yapılacaktır.

4-İrsaliye Genel bilgileri oluşturulduktan sonra, Diğer alanındaki araç veya kargo bilgileri doldurulmalıdır. Sevk aracı ile gönderim sağlanıyor ise araç bilgilerinin, kargo ile gönderim sağlanıyor ise kargo bilgilerinin dolu olması gerekmektedir. Her iki durum için de kargo bilgileri altındaki gönderim tarihi alanın girilmesi zorunludur.

4.1-Araç bilgileri alanındaki sürücü TC no girilmesi zorunlu alandır.

Oluşturulan irsaliyeler nasıl gönderilir?

1- Oluşturulan irsaliyeler e-devlet uygulaması altında e-irsaliye giden kutusu modülünde görüntülenmektedir.

2- Kaydedilen irsaliyeler ilk olarak Gönderilecek irsaliyeler alanında izlenebilir. Bu alanda irsaliye oluştur seçeneği ile  irsaliyelerin e-irsaliye taslaklarının oluşması sağlanır.

3-Oluşan e-irsaliye taslakları bu alanda e-irsaliye görüntüle diyerek görüntülenebilir. Entegratöre gönder tuşu ile e-irsaliyelerin gönderimi sağlanır

4-Gönderilen e-irsaliyelerin durumları giden kutu içerisinde görüntülenir. Bu alanda da e-irsaliye görüntüle tuşu ile e-irsaliyeler görüntülenebilir.

5-E-irsaliyelere verilen cevaplar alınan cevaplar sekmesinde izlenir. Bu adımlar ile e-irsaliye gönderme işlemi tamamlanmış olur.

Yardımcı oldu mu?