10 - Restoran Yönetimi

DİA Restoran Yönetimi Getir Yemek Entegrasyonu

621 görüntüleme 22 Mart 2022 Güncellenme: 22 Mart 2022 0

DİA Restoran Yönetimi Getir Yemek Entegrasyonu

Bu entegrasyon ile GetirYemek’ten gelen siparişlerin DİA içerisinde Paket Servis ekranında görünmesi, siparişe uygulanan işlemlerin de GetirYemek’e gönderilmesi sağlanır.

Entegrasyon Parametreleri

Kullanıcı yetkilerinden Restoran Modülü altında bulunan Getir Yemek Entegrasyon Parametresi yetkisi verilerek parametre ekranına ulaşması sağlanır.

Entegrasyon Parametreleri Listesi

Parametre listeleri ekranına F10 Menü’den Getir Yemek Entegrasyon Parametreleri adıyla ya da rst1920 ekran kodu ile ulaşılabilir. Bu ekrandaki her parametre kaydı bir şubeye karşılık gelir. Getir Yemek’te her şube ayrı bir Web Service giriş bilgisine sahip olduğu için her şube kendi parametrelerinden sorumlu olacaktır.

Entegrasyon Parametreleri Detayı

rst1920 ekranından F4 Ekle diyerek detay ekranına gidebiliriz. Bu ekran 7 temel alan ve 2 listeden oluşur. En temel alan salon alanıdır. Çünkü şube ve depo bilgileri bu alandan gelir. Her şubenin sadece 1 entegrasyon parametresi olabildiği için salon bilgisinin doğruluğu önemlidir. GY Uygulama Anahtarı ve GY Restoran Anahtarı alanları doğru yazıldıktan sonra GetirYemek menüsü ve ödeme çeşitleri getirilebilir.

Menü Eşleşmeleri sekmesinde iken F9 Menü Getir butonuna tıklayarak restoran menüsünü DİA içerisine alabilirsiniz. Bu liste de değiştirilemez menü bilgisi kolonları ve değiştirilebilir eşleşme bilgisi kolonlarından oluşur. Ana ürün mü kolonu bu ürünün ana ürün olup olmadığını gösterir.

Getir Yemek Ürün Tipleri ve Menü Eşleşmeleri

Getir Yemek’te ana ürünler(product) ve alt ürünler(option) olmak üzere 2 çeşit ürün vardır. Alt ürünler aşağıdaki formatlarda olabilmektedir.

  • Ürün sunum çeşitleri (Örn: Porsiyonlar)
  • Menü alt ürünleri (Örn: Ramazan Menüsü → Mercimek Çorbası)
  • Ürün ekstra malzemeleri (Örn: Künefe → Kaymak)
  • Diğer türden alt ürünler (Örn: Lahmacun → Acılı)
  • DİA içerisinde Product türünden alt ürünler gösterilmez. Onların ana ürün halleri kullanılır.
  • Eğer alt ürün için eşleşen bir stok seçilmez ise alt ürün bilgisi sipariş durumunda ana ürünün diğer notlarına eklenir.

Eğer eklenmesi gereken herhangi bir ürün için stok seçilmemiş ise Eşleşmeyen Ürün Stoğu kullanılır. Bu nedenle bu alan zorunludur.

Ödeme Eşleşmeleri

Getir Yemek içerisinde birçok ödeme şekli vardır. Bunların DİA ile eşleştirilmesi için bu sekme kullanılır. Menü sekmesindeki gibi F9 Ödemeleri Getir butonu ile ödeme tipleri çekilir. Bu listede ödeme isimleri ve ödeme tipi açıklaması bulunur. Ödeme açıklaması siparişin Sipariş Notu 2 alanına getirilir.

Burada her ödeme için bir ödeme planı seçilebilir. GetirYemek’ten bir sipariş geldiğinde siparişin ödeme tipi DİA içerisinde Beklenen Ödeme Şekli alanına set edilir.

Listede yer alan Ödendi mi? kolonu ödemenin online olarak yapılıp yapılmadığı bilgisini tutar. Online Kredi/Banka Kartı gibi ödemelerde siparişin ödendi olarak oluşturulmasını sağlar.

Eşleşme Güncelleme

Restoran menüsünün ya da ödeme tiplerinin GetirYemek tarafında değiştirilmesi durumunda bu ekranda F9 Menü Getir ve Ödemeleri Getir butonları kullanılarak listeler tekrar çekilebilir. Mevcut ürünler ve ödemeler değişmeyeceği için güncellemeler kolaylıkla ele alınabilir.

Paket Servis Ekranı Değişiklikleri

Getir Yemek lisansı olan istemcilerde Paket Servis ekranındaki Açık Paket Listesi tablosuna GY kolonu eklenir. Bu kolon siparişin GetirYemek’ten gelip gelmediğini tutar.

Paket Servis ekranındaki onaylama, kurye atama, ödeme alma ve iptal, reddet butonları Getir Yemek ile entegre çalışır. Sipariş DİA’ya ilk geldiğinde GetirYemek’teki durumu boş set edilir. Onayla butonu ile Hazırlanıyor durumuna gelir. Kurye atandığında durumu Sipariş Yolda durumuna getirilir. Ödeme alındığında ise Sipariş Teslim Edildi durumu atanır. Hızlı ödeme alma, beklenen ödeme değiştirme gibi işlemler GetirYemek’e entegre çalışmaz. Bu tarz işlemler manuel olarak yapılmalıdır.

GetirYemek’ten gelen sipariş notları kapı çalma ve servis gönderme seçenekleri Sipariş Notu 3 kolonuna getirilir.

İleri zamanlı siparişler Getir tarafından ön onay için gönderildikten sonra Web Service ile sipariş tesliminden yaklaşık 1 saat önce tekrar gönderilir.

Getir Yemek için Sunucu Görevi

GetirYemek gelen siparişlerin sorgulanması için düzenli olarak sipariş kontrolü yapan görev çalıştırılmalıdır. Bunun için sis2150 – Sunucu Görev Yönetimi ekranı kullanılır. Aşağıdaki örnekte de görüldüğü üzere firma kodu ile birlikte oluşturulan bu görev dakikada bir bu firmanın bütün GetirYemek entegrasyonlarından gelen siparişleri sorgular.

Yardımcı oldu mu?