09 - Otel Yönetimi

Hizmet Rezervasyon Takibi

788 görüntüleme 19 Temmuz 2017 0

Hizmet Rezervasyonu Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Hizmet rezervasyonu otellerin müşterilerine sağladığı özel hizmetlerin randevulu bir şekilde müşterilerine sunulmasını sağlar.Bu hizmetler oteldeki tüm müşterilere aynı anda hizmet veremeyecek durumda olan sayı kısıtı olan tesislerin hizmetleri için tanımlanır ve rezervasyon yöntemi uygulanarak hizmete sunulur.

Hizmet Rezervasyon Çeşitlerini Tanımlama

Öncelikle Hizmet Rezervasyon Çeşitleri (ote4000) ekranından otelde verilen hizmetler için rezervasyon çeşitleri eklenmelidir. Burada hizmet rezervasyon çeşidinin Departmanı, Türü, Saat Aralığı, Tutarı, Açıklamaları, Max. Kişi Sayıları, Durumu gibi alanlar doldurulmalıdır.

Hizmet Rezervasyon Girişi
Daha sonra Hizmet Rezervasyon Talepleri (ote4010) ekranından rezervasyon eklenerek; Misafirin Bilgisi, Başlangıç-Bitiş Tarihi, Departmanı, Tutarı gibi alanlar doldurulur. İstenirse bu tutar ilgili misafirin oda kredisine de işlenebilir.

İşlemiş olduğumuz bu hizmet rezervasyonlarını ise yine Hizmet Rezervasyon Talepleri (ote4010) ekranından, görmek istediğimiz hizmet seçimini yaparak Rezervasyon Planı ekranından gün gün kişi sayıları ile beraber görüntüleyebilir, Rezervasyon Listesi ekranından girilen rezervasyon kayıtlarının detaylarını inceleyebiliriz. Doluluk ekranından da grafiksel olarak Kişi Bazlı, Masa/Oda Bazlı, Personel Bazlı yada Uyruk Bazlı olarak istediğimiz tarihte, istediğimiz hizmet için verilerimizi aşağıdaki gibi görüntüleyebiliriz.

Hizmet Rezervasyonu Grafik Ve Analiz
Doluluk ekranından da grafiksel olarak Kişi Bazlı, Masa/Oda Bazlı, Personel Bazlı yada Uyruk Bazlı olarak istediğimiz tarihte, istediğimiz hizmet için verilerimizi aşağıdaki gibi görüntüleyebiliriz.

 

Yardımcı oldu mu?