Gelişmiş Üretim

Kalite Kontrol Nasıl Yapılır

2760 görüntüleme 28 Temmuz 2017 Güncellenme: 10 Aralık 2020 3

Kalite Kontrol Kartı, operasyon sırasında operatörlerin hangi kontrolleri yapacaklarının belirtildiği kartlardır. Bu kartlar Operasyon kartı içinde seçilerek o operasyonda hangi kontrollerin yapılacağı belirtilecektir. İş Emrini gerçekleştirecek olan Operatör ise o iş emrinin operasyonu için tanımlanmış olan Kalite Kontrol kartlarını dikkate alarak üretimin kalite standartlarının yükselmesini sağlayacaktır.
Kalite Kontrol Kartı için Kodu, Açıklama, Durum, Stok Kodu, Özel Kodu, Olması Gereken Değer, Tolerans %’si, Kontrol Sayısı ve Ayrıntılı Açıklama gibi bilgiler girilir.
  • Olması Gereken Değer: Kontrol edilecek olan niteliğin olması gereken değeridir. Örneğin, bir daire plakanın çapı 130 cm olmalıdır.
  • Tolerans %: Olması gereken değerin ne kadarlık bir yüzde için sapabileceği bilgisidir. Örneğin, %3.
  • Kontrol Sayısı: Bu kontrolün kaç kez yapılması gerektiği bilgisi bu alanda belirtilir. Örneğin, 2.
 kalite kontrol 1

Özel Kod ile hangi Operatör‘ün hangi işlem için Kalite Kontrol yaptığını belirtmek, sonrasında da Muhasebe‘de personelin çalışma alanları ve saatlerini belirlemek için kullanılması gerekmektedir.

 kalite kontrol 2

Üretim başlamış, İş Emirleri‘ nden Operatör Hareketleri Oluşturulmuştur. Akabinde bu hareketlere [F9 Kalite Kontrol Fişi EkleButonu ile harekete bağlı olan bir fiş eklenir.

 kalite kontrol 3

Kalite Kontrol Fişi içerisinde, Tarih, Saat, Fiş Kodu, Açıklama, Operatör Hareket Kodu, KK Özel Kodu, Kontrol Operatörü, Ölçülen Değer alanlarının doldurulması gerekmektedir. Özellikle Operatör Hareket KoduKK Özel KoduKontrol Operatörü alanları, Bilgi paneli içindeki kontroller sırasında yapılacak karşılaştırma için gerekli üretim bilgilerin gelmesine yarar, Ölçülen Değer ile de karşılaştırılacak bilgi girilmiş olur. Bunlar tam olarak doldurulduğunda; Ana Malzeme, Kalite Kontrol Kartı, Olması Gereken Değer, Tolerans %’si, Kat Sayısı alanlarını önce tanımlanan kartlardan getirmek ve karşılaştırma işlemini yapmaktadır.

 kalite kontrol 4
 Karşılaştırma sonuç bilgisini içeren fişi kayıt edilerek, Kalite Kontrol Fişleri Listesi‘ nde arşivlenmektedir.

Yardımcı oldu mu?