09 - Otel Yönetimi

MAKFA Hotel Kapı Kartının DİA Entegrasyonu

1153 görüntüleme 21 Temmuz 2017 Güncellenme: 10 Nisan 2018 1

Makfa oteller için kapı sistemleri satan ve argesini yapan bir firma. http://www.makfa.com adresinden incelenebilir. İki amaçla Dia üzerinde entegrasyon geliştirildi.
Otel programı üzerinden kapı kartlarının programlanması. İlgili konaklama kartının üzerine gelip kapı kartı oluşturup verebilmek.
Müşterilere verilen kapı kartlarının restoran, bar gibi satış noktalarında okutularak kullanılabilmesi (Pos kart sistemiyle entegrasyon)
Makfa Entegrasyon Programının Kurulması:
MakfaEntegrasyonSunucusu_v1.0.0.5.rar dosyası açılarak içerisinden ilgili setup çalıştırılır. Kurulduktan sonra aşağıdaki ekran gelecektir karşımıza.

Burada “Ara” tuşuna basarak Makfa veritabanı aranır, otomatik olarak sistem bulur. Bulamazsa Makfa sistem yöneticisiyle irtibata geçin. Bu program arka planda sürekli çalışıyor olması gerekir. DİA bu programla haberleşmektedir.

Kapı Kartlarının Dia’dan Programlanması:
Öncelikle sistem parametrelerinde Makfa sunucunu adresi ve portu bilgisi girilir. Default değerler sunucu=localhost, port=2015

Kullanıcılardan ilgili yetki tanımlanır.

Konaklama listesi açılarak ilgili oda seçilir ve [F9 İşlemler]den “Kapı Kartı Hazırla” tıklanır.

Aşağıdaki kapı kart hazırlama ekranı açılır. Burada default olarak seçili rezervasyona ait bilgiler gelir. İstenirse değiştirilebilir. Kart yaz dediğimizde ilgili bilgiler cihazın üstündeki karta yazılır. İstenirse cihazın üstündeki kartın bilgileri, Kart Oku denerek ilgili alanlara gelmesi sağlanır.

 

Restoran Programında Kartların Kullanılması:
Restoran programında otel pos kartlarıyla entegre bir şekilde bu kartlar kullanılabilmektedir. Öncelikle oda numarası ile aynı olacak şekilde pos kartlar tanımlanır. Farklı numara verilmemelidir. Çünkü kapı kartlarından oda numarası bilgisini okuyoruz, bunu pos kart numarası gibi kullanıyoruz. Özellikle room change yapıldığında pos kartların da numarasının değiştirilmesi sağlanmalıdır.

NOT: İstenirse check-in aşamasında otomatik pos kart numarası verilmesi sağlanabilir. “ote.02.02” numaralı “Check-In de Otomatik Pos Kart Ver” sistem parametresi aktifleştirilebilir.

Restoran programında masa bilgi ekranında “Kapı Kartı” seçeneği seçilerek Bul tıklandığında ilgili odaya tanımlı pos kartı getirilecektir. Bundan sonraki aşama pos kart okutma mantığıyla aynıdır.

NOT: Otomatik kapı kartı seçili gelsin isteniyorsa <rst.02.33> parametresi “Kapı Kartı” seçilebilir.

Ekler
#
Dosya Tipi
Dosya Boyutu
İndir
1 .zip 2,24 MB MakfaEntegrasyonSunucusu_v1.0.0.5

Yardımcı oldu mu?