10 - Restoran Yönetimi

Masa Taşıma, Ürün Taşıma, Adisyon Bölme

975 görüntüleme 21 Temmuz 2017 1

Masa Taşıma
Restoran Modülü içerisinde bulunan, Restoran Satış ekranında işlemler yürütülmektedir. Bu ekranda yer alan salonlar ile salona ait masalar görüntülenmekte ve yönetilmektedir. Dolu masalardan bir başka bir masaya geçiş yapmak istediğinde, siz de masa taşıma işleminizi buradan yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce taşıyacağınız masanızı seçmelisiniz. Seçili olan masanın rengi sarı olarak değişecektir.

Seçiminizi yaptıktan sonra taşıma işlemini başlatmak için “DİĞER” adlı butonu tıklayıp yeni menü açılmasını sağlayabilirsiniz. Buradaki “MASA TAŞI” butona basarak seçtiğiniz masayı taşıma işlemine hazır hale getirmiş olursunuz. “MASA TAŞI” butonu “VAZGEÇ” olarak değişecektir.

Bu nokta da ister işlemden “VAZGEÇ” butona tıklayıp işlemi iptal edebilir, isterseniz de müsait olan başka bir masaya tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Program işlemi tamamlamadan önce hangi masadan hangi masaya geçtiğinizi belirtecek şekilde bir uyarı ile sizden onay isteyecektir. Onayladığınız anda masa taşıma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Ürün Taşıma
Grup halinde oturan bir masadaki müşterilerinizden biri ya da bir kaçı farklı bir masaya geçiş yapmak ve kendi hesabını da masaya taşımak istediğinde, sadece ürünleri taşımanız yeterli olacaktır. Bu ister boş masa olsun ister hesabı açık başka bir masa olsun ürün taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için müşterinin ilk oturduğu masadaki sipariş listesini açıp taşınacak siparişleri boşluk(space) tuşu ile seçtikten sonra taşıyacağı diğer masaya tıklayın. Genel onay uyarısını da onaylayarak işlemi gerçekleştirirsiniz.

Adisyon Bölme
Restoran Satış ekranında yer alan bir masanın adisyonunu bölebilmek için, masanın sipariş listesi açılır. İçerisinden diğer adisyona işlenecek olan siparişler seçilerek sol alt kısımda bulunan 1’den 10’a kadar olan butonlardan sıra ile adisyon kaçıncı kez bölünecekse o sayılı butona tıklanır.

Sipariş listesi içinde miktarı birden fazla olan sipariş ürünleri için adisyonu bölme işlemi sırasında size çıkarttığı ekranda açılan yeni adisyona, ana listedeki ürünlerin kaçı aitse rakam olarak yazıp onayladığınızda yeni bölünmüş adisyonlara yansımış olacaktır.

Yardımcı oldu mu?