Basit Üretim

Basit Üretim Reçetesi Nasıl Tanımlanır

2471 görüntüleme 28 Temmuz 2017 Güncellenme: 28 Temmuz 2017 3

Basit üretimin ilk adımı, üretilecek mamulün reçetesi oluşturmaktır. Bunun için, Stok-Malzeme Listesi üzerinden ham maddeler ve oluşacak mamül tanımlanır.
Üretim reçetelerinde kullanılacak ham madde, mamül veya ticari türdeki kartlar açıldıktan sonra;  Stok-Malzeme Listesi içinde üretim reçetesi tanımlanacak mamül bulunup işaretlendikten sonra [F12 Diğer]–> Malzeme Reçetesi seçeneği ile oluşturacak reçete ekranına geçilebilir.
 
 Malzeme Reçetesi ekranına geçiş yapıldığında hangi malzemeye reçete ekleneceğini ekran otomatik getirecektir. Burada kullanıcı üretilen mamule ait, reçete formül hesaplamada kullanılan miktar, birim ve üretim tamamlandıktan sonra ürünlerin hangi depoya atılacağının belirlendiği depo tercihi  gibi bilgiler belirtilmelidir.
Alt Malzemeler tablosunda ise, mamulü oluşturan ham maddelerin listesi, miktar, birim, fire oranı, şube ve depo bilgilerine ek olarak ham maddeye özel not alanından oluşmaktadır. Yukarıdakinin aksine satır bazında, ham maddeye özel girilen şube ve depo bilgileri ham madde harcandığında sarf fiyatların hangi depodan düşülmesi gerektiğinin tercihi olacaktır.
Reçetenin tüm detayları girildikten sonra [F2 Kaydet]ile kayıt yapıldığı takdir de, seçilen mamulün reçetesi üretim için hazırlanmış olacaktır.

Yardımcı oldu mu?