10 - Restoran Yönetimi

Restoran İndirim Türleri ve Uygulaması

539 görüntüleme 21 Temmuz 2017 Güncellenme: 11 Ekim 2021 0

RESTORAN İNDİRİM TÜRLERİ VE UYGULAMASI

Restoran satış ekranında 4 farklı yolla indirim yapılabilir.

 1. Ürün Bazında İndirim;
  Restoran satış ekranında sipariş kaydı yapıldıktan sonra, satırda indirim yapılmak istenilen ürün üzerine mouse sol tuşu ile çift klik yapılarak ya da sağdaki kısayol tuşlarından DİĞER>FİYATLANDIR seçeneği ile indirim oranı tanımlanabilir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde satırdaki ilk ürün için %5 indirim oranı girilmiştir.İndirim uygulandıktan sonraki ekran görüntüsünde ilk satırdaki ürüne %5 oranında indirim uygulandığı görünmektedir.
 2. Genel İndirim Yüzde;
  Sağdaki kısayol tuşlarından İNDİRİM 1 seçeneği ile indirim oranı yüzde olarak tanımlanabilir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde %10 oranında genel indirim uygulanmaktadır.Ürünlerin en alt satırda %10 oranında genel indirim uygulandığı görünmektedir.
 3. Genel Toplama Eşitle;
  Sağdaki kısayol tuşlarından İNDİRİM 2 seçeneği ile indirim tutar olarak tanımlanabilir. Bu işlem adımında hesap tutarı girilen tutara eşitlenir ve kalan tutar hesaba indirim olarak yansır.Aşağıdaki ekran görüntüsünde hesap tutarı 61,34 TL’dir. Hesap tutarı 50 TL’ye eşitlenmiştir ve indirim tutarı toplam 18,15 TL olarak hesaba yansımıştır.Hesap tutarını 50 TL’ye eşitleyen işlem, ürünlerin hemen altında görünmektedir.
 4. Tahsilatta İndirim;
  Masa hesap alımı yapıldıktan sonra ekranın sağında yer alan kısa yol tuşlarından TAHSİLAT butonuna tıklanır. Açılan tahsilat ekranında İNDİRİM seçeneğine tıklanarak indirim oranı girilebilir.Aşağıdaki ekran görüntüsünde %10 oranında genel indirim uygulanmaktadır.Uygulanan %10’luk genel indirim 5,00 TL olarak yansımıştır.

Yardımcı oldu mu?