06 - Mağaza Yönetimi

Satış Elemanı Prim Sistemi

19247 görüntüleme 25 Temmuz 2017 Güncellenme: 8 Aralık 2020 3

DİA Standart prim sisteminin işleyiş şekli aşağıda açıklanmaktadır;

 • Cari kartların içerisinde tanımlanmış olan Satış Elemanı‘na veya işlemi yapan Satış Elemanı‘na göre, faturalar sisteme işlenir. Harcamaların, masraf takipleri yapılacaksa “Araç Yakıtı, Otel Konaklaması vb.” fişlerde de ilgili Satış Elemanı seçilmelidir. Bununla ilgili parametre ayarlarını için;

 • Satış Elemanı Prim Kartları<scf6020> ekranı üzerinden, prim formülleri girilir. Örneğin;
  • İlk kutu, prim kazancını sağlayacak ürünlerin filtrelenebildiği alandır. Buradan ürünleri, grupları, tipi ya da türü seçilebilmektedir.
  • İkinci kutu ise, Formül ve Koşulların, sisteme nasıl tanıtılabileceğinin bilgisini verir.
  • Prim bilgilerinde görüldüğü gibi Koşul vermeden Formül verilirse, her üründe %5 primi Satış Elemanına işler.
 • Aşağıdaki örnekte; Satış Tutarının KDV Hariç hali 1500TL’yi geçtiğinde her üründen %5 primi Satış Elemanına işler.

Bu örnekte de, sistem Satış Elemanına prim olarak her üründe Satış Karı‘nın %10’unu işler.

 • Örneklerde tanımlanan formüllere göre cirodan ya da kardan prim hesaplamalar Satış Elemanı Prim Hareketleri<scf6030> ekranına kayıt olarak atmaktadır.
 • Bu hak edişlerin ödeneceği ya da ödenmeyeceğini, Satış Elemanı Faaliyet Raporu<scf6000b>‘na bakılarak karar verilebilir. Bu raporun mantığında, toplam net satışları (o dönem içindeki toplam tahsilat detayları) ve o dönem içindeki masrafları gösterir. Dikkat edilmesi gereken, o dönem içerisinde yapılmış tahsilatları veren bir rapor olduğu için, o dönemde gelen bir çek ve/veya kart çekiminin, bir önceki ayın ve/veya yılbaşındaki açılış bakiyesine karşılık yapılmış bir işlem olabileceğidir. Eğer dönemsel tahsilat tutarları işlerden gelenleri karşılayabiliyorsa, işlemler düzenli demektir. Ama, o dönemde kesilen faturalar için ne kadar ödeme gelmiş görmek isterseniz, rapor buna cevap vermemektedir.
 • Seçilen bir Fiyat alanı ile karşılaştırma konusunda, Kar/Zarar Raporu(Fatura) ekranından alınır. Bu rapor üzerine, Satış Elemanı‘na tanımlı prim kartlarına tanımlı formülleri koyulabilir. Bir Satış Elemanı için rakamları görüldükten sonra hak ediş ekranından tutarları Satış Elemanı’na alacak olarak işletilebilir.

  DİA ile bulut teknolojisi üzerinden, muhasebeden üretime, stok-depo yönetiminden satış ve e-ticarete tüm iş süreçlerinizi birbirine entegre yönetin.
  DİA'yı ücretsiz denemek veya detaylı bilgi almak için hemen formu doldurun!

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma metnini okudum.

  Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için tarafıma e-posta yoluyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Yardımcı oldu mu?