Basit Üretim

Toplu Olarak Üretim

628 görüntüleme 28 Temmuz 2017 2

Reçetesi oluşturulan mamulleri basit üretimi için hız ve kolaylık sağlayan bir metot olan Toplu Üretim bulunmaktadır. Toplu Mamul Üretimi‘ nde öncelikli olarak üst kısımdaki doldurulur. Burada Fiş Bilgileri alanı kayıt işlemini başlattığını tarihi ve saati otomatik atar, eğer değişiklik istenirse düzenlenebilmektedir.
Açıklama alanında, gerekli görülen açıklama için üç satır mevcuttur. Diğer kısmı içerisinde yer alan fiyat satırı üretimde çıkan mamulün reçete listesinde ürünlerin hangi fiyat alanı üstünden hesap yapılacağının atandığı yerdir. Burada örnekteki gibi liste kalemlerinin Fiyat 6‘ ları kullanıldıkları oranda alıp bir maliyet oluşacak, bu oluşan fiyata artı %10’ u kadar da kar ekleyerek yeni satış fiyatını oluşturmuş olacaktır.
 
 Genel bilgileri girildikten sonra, ,ilk sekme olan Üretilecek Mamuller‘e mamullerin listesi girilir. Bu şekilde birden fazla, farklı ürünü tek bir eylem ile üretilmek için gerekli liste oluşturulmuş olur. Üretilecekler listesi, miktar bilgileri de girilerek tamamlanınca, [F2 Alt Malzeme ve Fiyatları Hesapla]butonu ile diğer sekme olan Kullanılacak Alt Malzemeler sekmesine mamul listesindeki tüm mamullerin reçetelerinden içerik ham madde listeleri, üretilecek ürün miktarı ile çarpılmış şekilde getirilir. Bununla birlikte, ürün reçetesinden hesaplar ile ilk sekmeye ürünün Hesaplanan Fiyat’ ı da yansıyacaktır.
 
Üretilecek Mamuller listesi oluşturuldu. Bu listeye binaen, Kullanılacak Alt Malzeme listesi ve fiyatlarda oluşturulduktan sonra her şey üretime hazır demektir. Bu nokta [F2 Üret]butonu ile Toplu Üretim işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
Restoran gibi anlık üretim yapıp, bekletmeden satan sektörlerin özellikle çoğunlukla kullandığı [F12 Diğer] –> Eksi Stokları Getir bulunmaktadır. Bununla Kullanılan Alt Malzeme sekmesinde iken bu butonla belirli bir periyotta eksiye düşen mamulleri Üretilecek Mamuller listesine, reçetelerini Kullanılacak Alt Malzeme listesine getirir. [F2 Üret] ile eksi ürünleri üretip, depo miktarlarını sıfırlamış olur.

Yardımcı oldu mu?