Raporlar Tasarımlarına SQL Alan Ekleme Özelliği

Tarih: 15 Aralık 2023    Kategoriler: Geliştirme Duyuruları, Genel    Etiketler:

Rapor Tasarımlarına Sayı -Yazı – Tarih formül alanları ve Resim ekleme özelliği ile sorgu girilerek rapor çıktılarında istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi amaçlanmıştır.

 

Geliştirmenin Hedefledikleri

Kullanıcılar için hedeflenenler :

  • Rapor tasarımlarında esnek olabilmek,
  • Standart rapor çıktılarında görülmesi istenen alanlara süreçleri beklemeden ulaşmak,
  • Pazarlama ve satış sürecinde oluşabilecek isteklere hızlı çözümler oluşturabilmek.

Destek – Geliştirici – Test ekipleri için hedeflenenler:

  • Standart rapor tasarımlarına eklenmesi istenilen alanlar için Analiz – Geliştirme – Test süreçlerinde verimin artırılmasıdır.

 

Tasarım SQL Alanın Kullanımı

Sorgu ekleme özelliğinin kullanılabilmesi için Yetkili İş Ortağı bilgileri ile giriş yapılması gerekmektedir.

Özel Rapor SQL editörü açılarak “Şema” alanına rapor tasarımında Rapor – Satır – Detay model alanları eklenmektedir. İstenildiği takdirde bu bağlantıların olmadığı sorgularda oluşturulabilir.

 

Hiyerarşik Alan Kullanımı

Rapor alanına eklenilen formül alanlarına girilebilecek sorgularda rapor tasarımında bulunan rapor alanları kullanılabilmektedir.

Satır alanlarına eklenilen formül alanlarına girilebilecek sorgularda rapor tasarımında bulunan rapor ve satır alanları kullanılabilmektedir.

Detay alanlarına eklenilen formül alanlarına girilebilecek sorgularda, rapor tasarımında bulunan rapor, satır ve detay alanları kullanılabilmektedir.

 

Sayı – Yazı – tarih Formüllerinin Sorgu ile Kullanımı

Rapor alanları için {rapor.alanadı} , Satır alanları için  {satir.alanadı} , Detay alanları için {detay.alanadı} şeklinde ve alan tipine göre ‘’ içerisinde yazılması yazılması yeterli olacaktır.

 

Resim Ekleme Özelliğinin Kullanımı

Resim Sorgu özelliğinin kullanılabilmesi için oluşturulan sorgunun sis_aws_dosya modelindeki _key bilgisini döndürmesi yeterlidir.

 

Sorgu Alanlarının Formül ve Koşul ile Kullanımı

Formül özelliği ile hesaplanmak ve koşul seçeneği ile filtrelemek istenilen değerler sorgu içerisinde tanımlanabileceği için oluşturulan Sayı – Yazı – Tarih formül alanları ve Resim alanında Sorgu özelliği ile Formül ve Koşul özellikleri birlikte kullanılamamaktadır.

Ancak sorgu ile oluşturulan bir formül alanı yeni bir alanda formül ve koşul özellikleri içerisinde kullanılabilmektedir.

 

Rapor Tasarımı ve Çıktısı

 

Karşılaşılacak Uyarı Mesajları

Tamamlanmamış bir sorgu yazılması halinde rapor oluşturulamayacak ve kullanıcıya düzenlemesi gereken sorgu alanı uyarısı verilecektir.

 

Sorgu sonucunda birden çok değer dönmesi halinde rapor oluşturulacak ve kullanıcıya düzenlemesi gereken sorgu alanı bilgisi verilecektir.

Doğru yazılan bir sorgu sonucunda değer bulunmaması halinde rapor oluşturulacak ve kullanıcıya düzenlemesi gereken sorgu alanı bilgisi verilecektir.

  • Rapor tasarımına eklenilen her bir sorgu alanı için toplam sorgu süresi 60 sn aşması halinde sunucu ve istemciye ilgili alanın sistem kayıtı oluşturularak performans takibi yapılabilecektir.
  • Sakıncalı SQL cümleciklerinin kontrolü Özel Rapor ekranında yapılarak verilerin güvenliği sağlanmıştır.
Son Eklenen 5 Haber