17 - Çözüm Ortakları Dökümanları

Figopara – DİA Entegrasyonu

388 görüntüleme 17 Temmuz 2023 Güncellenme: 18 Temmuz 2023 0

Figopara Nedir?

Figopara, vadesi gelmemiş alacaklarınızı nakde dönüştürmenize yardımcı olan bir finansal teknoloji şirketidir. Dijital bir platform üzerinden alıcı, tedarikçi ve finansal kuruluşlar arasındaki finansal sürecin ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hızlı ve kolayca dijital ortamda gerçekleşmesine aracılık eden bir finans kuruluşudur. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler Figopara Kullanabilir?

DİA’da aktif e-fatura kullanıcısı olan üyelerimiz DİA‘nın ücretsiz olarak sunduğu bir adet web servis kullanıcısı ile başka ek bir lisans gerektirmeden kullanımı mümkündür.

ENTEGRASYON AYARLARI ve KULLANIMI

E fatura kullanım başlangıç yılı:

DİA Masaüstü uygulaması üzerinden erişilebilen; “efa1100- E-Fatura Kayıtlı Kullanıcılar Listesi” ekranına giriş yaptıktan sonra; kolonlarda yer alan “Mükellefiyet Tarihi” sütunundan erişilebilmektedir. Bu sütun Gün/Ay/Yıl bilgisi olarak göstermektedir. Burada kendi firmanız için kontrol ederek; entegrasyon işlemleri sayfasına yıl değerini yazınız.

 

Kullanıcı adı şifre;

Bu alana yazılacak bilgi; DİA Masaüstü uygulamasına giriş yapıldıktan sonra; “sis3100- Kullanıcılar” isimli ekran üzerine erişim yetkisi olan DİA kullanıcısının; web servis yetkisi olacak şekilde yeni bir kullanıcı tanımlaması ile elde edilen bilgilerdir. Yetkili kişi bu ekranda; “Ekle” dedikten sonra açılan “sis31001- Kullanıcı Ekleme” ekranında aşağıdaki tanımlamaları yapmalıdır. Video yardımı için; https://www.diaakademi.com/egitim-videosu/kullanici-nasil-tanimlanir/

Kullanıcı Kodu: Entegrasyon işlemleri ekranında “Kullanıcı Adı” olarak yazılacak bilgidir. . Entegrasyon devam ettiği sürece kullanıcı adı değiştirilmemelidir. Aksi halde entegrasyon çalışmayacaktır.

Şifre: Entegrasyon işlemleri ekranında “Şifre” alanında yazılacak bilgidir. Entegrasyon devam ettiği sürece bu şifre bilgi verilmeden değiştirilmemelidir. Aksi halde entegrasyon çalışmayacaktır.

! Web Servis Çağırabilir: Bu alanda ki işaretleme mutlaka yapılmalıdır. Bu alan kullanılarak yapılacak bir adet kullanıcı tanımı DİA tarafından, müşterilerine ücretsiz sunulmaktadır.

Müşteri işletmenin farklı entegrasyonlar amacı ile birden çok web servis kullanıcısı ihtiyacı olması durumunda ek web servis kullanıcı lisansı alımı gerekebilir.

Müşteri işletmenin sadece Figopara entegrasyonuna ihtiyacı var ise; ücretsiz sunulan bir adet kullanıcı hakkı entegrasyonun tamamlanması için yeterlidir.

Müşteri işletme dilerse; bu ekranda web servis kullanıcısının (Figopara’nın) erişebileceği alanlara “Yetkiler” isimli yetki ağacı alanından yetkilendirme yapabilir.

Firma URL adı, Firma Kodu;

Firma URL adı: DİA Masaüstü İstemci uygulamasına girişi sırasında “Şirket Kodu/Sunucu” isimli alana yazılan sunucu adı bilgisidir.

Firma Kodu: DİA Masaüstü uygulamaya giriş yapıldıktan sonra firma kartları listelemeye yetkili kullanıcı tarafından, “sis3000-Firmalar” ekranında giriş yapılır. Bu listede gözüken “Firma Kodu” bilgisi entegrasyon işlemleri ekranında aynen yazılır.

Figopara Panel Kullanımı : Figopara paneline giriş yapıldıktan sonra ön yüzde bulunan “Entegratöre Bağlan” bölümünden bağlantı gerçekleştirilir.

Çıkan pencereden “eFatura Kullanımı Başlangıç Yılı, Kullanıcı Adı, Şifre, Firma URL Adı ve Firma Kodu” bilgileri girilir.

 


Entegrasyonun gerçekleşmesi ile DİA Fatura Listesinde bulunan faturalar listelenmiş olacaktır.

Fatura Detay Görünümü: Liste içerisinden ilgili faturaya giriş sağlandığında “Fatura Detaylarını” görüntüleyebilir dilenirse iskonto talebi oluşturabilir.

İskonto Talebi oluşturma ekranında ilgili faturanın “İskonto Edilecek Tutarı” belirlendikten sonra talep oluşturulur.

İskonto talebi oluşturulduktan sonra seçili bankalardan  en uygun teklifler hızlı biçimde sisteme yansır ve en uygun İskonto Teklifi seçilerek işlemi gerçekleştirmiş oluruz.

Yardımcı oldu mu?