07 - Mobil Sistem

Pavo Pos Mobil Restoran Satış Entegrasyonu

76 görüntüleme 5 Aralık 2023 Güncellenme: 8 Ocak 2024 0

 

Pavo Pos Mobil Restoran Entegrasyonu

Cihaz temini ve kullanıcı işlemleri için DİA Satış ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Cihaz temin aşamaları;

  • Tanım yapılacak mükellef öncelikle İnteraktif vergi dairesi üzerinden GMU başvurusunu tamamlamalıdır. (Ekte GMU Başvuru sürecini bulabilirsiniz.)
  • GMU başvurusu sonrasında alınan PDF ile İş Emri doldurularak operasyon@pavo.com.tr adresine iletildikten sonra mükellef tanım sürecini başlatıyor olacaklardır. (Ekte İşyeri örneğini bulabilirsiniz.)
  • Mükellef tanım süreci ile paralelinde banka tanımı için Mükellefin kendisi banka/bankalara terminal tanımı için başvurusu yapılmalıdır. (Ekte banka cihaz tanımlama formatını bulabilirsiniz.)
  • Yukarıdaki süreçler tanımlandığında mükellefe gönderilen şifre belirleme maili ile şifre belirlendikten sonra cihaz satışa hazır konumda olacak olup cihaz ve satış portali eğitimi alındığında süreci tamamlamış olacaklar.
Satış Portali Eğitimi İçin;
Ek Dosyalar;

Cihaz içerisine DİA Mobile uygulamasını yüklemek için;

Güncelle Uygulaması açılır ve ekrandaki butona tıklanır. Açılan alandan Çevrimiçi Güncelle butonuna tıklanır.


Uygulama gönderim işlemi Pavo tarafından sağlanmışsa çevrimiçi güncelleme ekranına girildiğinde indirme otomatik olarak başlayarak DİA Mobile uygulaması kurulacaktır.

Pavo Pos uygulamasına giriş yapmak için;

Cihaz temini ve kullanıcı işlemleri tamamlandıktan sonra Pavo Pos ayarları yapmak için cihazda PavoPay POS uygulaması açılıp aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekiyor. Uygulamayı açmalı ve kullanıcı girişi yapılmalıdır.

Pavo Pos uygulama ayarları için;

Pavo Pos Uygulamasına giriş yaptıktan sonra ekrandan ayarlar kısmından Terminal ayarlarına gidilmelidir. Burdan entegrasyon tipi P2P seçilip veriler güncellenmelidir. Başarılı bir şekilde veriler güncellendikten sonra ana sayfaya geldiğimizde altta Harici Entegrasyon yazması gerekmektir. Son olarak Uygulamadan çıkılıp tekrar girilebilir. Böylece Ayarları DİA Mobile Kasadan Fatura işlemleri için hazırlamış oluyoruz.

Yazarkasa entegrasyonu için DİA-İstemcinin kurulu olduğu bilgisayar ile yazarkasa arasında eşleme işlemi yapılması gerekmektedir.

Pavo Pos Cihazın entegrasyon tipi Rest olmalıdır.

“Pos YazarKasa Terazi > Pos/YazarKasa/Terazi Tanımları” sayfasından tanım eklemek gerekmektedir. Pos tanımı eklenirken türü GMÖC seçilirse alt türü kısmında Pavo seçeneği çıkacaktır. Seçtikten sonra Adı, Açıklama, IP adresi ve Seri no alanları doldurulmalıdır. Ön tanımlı parametrelerde Hızlı Kasa ve Hızlı Yazar Kasa tanımlaması yapılması yeterli olacaktır.

IP adresi cihazın ayarlar kısmından, Seri no ise Pavo Pos uygulaması içerisinde Ayarlar/Terminal Ayarları kısmından bulunabilir.

Port ise varsayılan ve değiştirilemez olarak gelmektedir. Alanlar doldurulduktan sonra Eşleştir butonu ile bağlantı sağlanmalıdır. Eşleşme başarılı ise tanım kaydedilebilir.

Tanım tamamlandıktan sonra Kullanıcılarda Ön Tanımlı Parametrelerde Hızlı Kasa ve Hızlı Yazarkasa tanımlaması yapılmalıdır.

Örnek bir fatura oluşturacak olursak; Restoran Satış ekranını açalım. Sipariş girişi sağladıkta osnra Masa Detay sayfasına gidelim. Masa detay sayfasından Tahsilat butonuna tıklayalım. Nakit, kredi kartı ve yemek çeklerinden dilediğimiz ödeme planını seçip kaydet diyerek tahsilatı posa gönderebiliriz. Açılan PavoPay Pos uygulaması üzerinden tahsilat yapıldığında otomatik olarak DİA Mobile uygulamasına geri dönecek ve işlemleri kaydedecektir.

Pavo Pos seçili ise fatura türü Özet ya da Detaylı gelmektedir. Pavo Pos için rst.02.58 – rst.02.59 ve rst.02.63 sistem parametreleri çalışmaktadır.

Pavo Pos üzerinden kesilen Faturalar sadece E-Fatura Temel ya da E-Arşiv Normal olmalıdır.

Fatura kesildikten sonra sistem parametre ayarları dikkate alınmadan otomatik olarak faturalar gönderilmektedir.
Ayrıca nakit yapılan işlemlerde, fiyat girme alanı pavo pos cihazı üzerinden kapatılıp direkt tahsilat yapılabilir.

Pavodan kesilen faturada kontör E-Arşiv için 0.6, E-Fatura için 1 kontör düşecektir. Cari vkn 11111111111 ise yani cari perakende ise E-Arşiv için 0.3 kontör düşecektir.

Kaydedilen E-Arşiv faturası entegratöre iletildiği için E-Arşiv Giden kutusuna düşecektir. E-Fatura kesilmişse direkt olarak entegratöre iletildiği için E-Fatura Giden kutusuna düşecektir.

DİA Mobile üzerinden E-Devlet Modülünden kasadan kesilen faturanın E-Arşiv giden kutusuna eklendiğini görebilirsiniz.

Yardımcı oldu mu?