10 - Restoran Yönetimi

Restoran Ödenmez İşlemleri

944 görüntüleme 24 Temmuz 2017 Güncellenme: 25 Ağustos 2021 0

Restoran da ödeme alınmayan durumlar söz konusu olduğunda bunu Restoran Modülü‘nde gerçekleştirip, hesaplarınıza yansıtabilir, takip edebilirsiniz. İlk önce “Restoran Modülü” içinden “Ödenmez Listesi” içerisine ödenmezler tanımlanır.


Tanımlama yapılırken önemli olan, indirim yüzdeleri ve bir kısım ödeme alınacağı zamanlar alınan ödemenin kimden alınacağını tanımlama için cari seçimi yapmaktır.


Ödenmez Listesi
oluşturulduktan sonra, “Restoran Satış Ekranı” içerisinden sağ paneldeki “Diğer” butonu ile ikinci listeye geçilip “Ödenmez Fişi” adlı butonu tıklanır.


Buton sizi içerisinde ödenmezlerin seçilebileceği sipariş giriş ekranına yönlendirerek, ödenmez konuğunun siparişini almanızı sağlayacaktır.


Siparişi alıp, hangi ödenmeze işlem yapılacağını seçerek kayıt işlemini tamamladığınızda, seçtiğiniz ödenmez sizin listeyi oluştururken tanımladığınız özelllikler işlemi gerçekleştirecektir. Eğer tam indirim verdiyseniz hiç işlem yapmazken, belirli bir oranda indirim verdiyseniz kalan tutarı seçilen cariye açık hesap borcu olarak işleyecektir.


İndirim oranı ne olursa olsun, restoran kasası için işlem ücretsiz olarak kapanmış olduğundan siparişler arasından kontrol edildiğinde ödenmez fişi, adı soyadı bilgiler ile 0 TL tutarlı siparişi gösterecektir.


Aktif olan bir masanın, Masa Bilgisi içerisinden Ödenmez seçilerek, masanın Ödenmez olarak gelmesi sağlanabilmektedir.


Yeni açılan bir masaya “Ödenmez” seçeneği ile masanın “Ödenmez” olarak açılabilmesi sağlanabilmektedir. “Ödenmez” olarak açılan masa “Mor” renk ile gösterilmektedir.

Yardımcı oldu mu?