Özel e-Fatura Şablonlarının Geliştirilmesi Sağlandı.

Tarih: 8 Haziran 2018    Kategoriler: E-Devlet, Geliştirme Duyuruları   

Migros, Tofaş, BİM gibi firmaların Özel E-Fatura şablonlarının geliştirilmesi sağlandı. Bu geliştirme ile firmalar e-faturalarının kendilerine özel görsel şablon ve içeriğinde de (UBL-TR) bazı alanlarda belirli değerleri bekleyerek e-faturaları kabul edebilmektedir.

DİA üzerinde geliştirilen yeni alanlar aşağıda listelenmiştir;

* E-fatura şablonları için e-Fatura Şablonları (efa1040) ekranı geliştirildi. E-fatura menüsü altına ilgili ekran eklendi. [F4 ekle] butonu ile detay ekranına girilerek şablon tanımlanabilmesi sağlandı.
* Kullanıcı yetkilerine e-Fatura Şablonları ekranı için listeleme, görüntüleme, ekleme, değiştirme, silme yetkileri eklendi.

e-Fatura Şablon Ekranı (efa1041) detay ekranının yapısı şu şekilde tasarlandı;
* Üstte şablon kodu ve adının girilebileceği alanlar
* Sol tarafta ubl alanlarının girilebileceği liste yapısı (Sol alttaki + butonuyla yeni alan eklenebilir)
* Sağ üstte, eklenen alana göre ubl alanının niteliklerinin bulunduğu (ID, schemeID vs.) liste
* Sağ altta, eklenen alanın değeri (Sabit değer veya modelden seçim)
* UBL Değerleri alanına “PartyIdentification, PartyName, AdditionalDocumentReference, Note, AllowanceChargeReason ve Room alanları” eklendi.
* Bu ubl alanlarının bulunduğu yere göre comboya değerler eklendi, örnek olarak AllowanceChargeReason alanı hem faturanın kendisinde hem de kaleminde bulunabiliyor, hangisi için değer girilecekse combodan o alanın seçilmesi gerekiyor.
* Nitelikler tablosunda soldaki alanlar tablosu üzerindeki seçili satıra göre değerler girilebiliyor, girilecek combo değerler e-fatura schematron standardına göre düzenlendi.
* Nitelikler tablosunda ubl alanın niteliği olmayabileceğinden dolayı veri girişi zorunluluğu kaldırıldı.
* Değerler tablosunda türü combosundan sabit seçildiği durumda sabit kolonu girilen değer doğrudan xml içerisine yazılabilmesi sağlandı.
* Değerler tablosuna veri girmek zorunlu olduğundan, eğer veri girilmezse kaydet butonuna basıldığında kullanıcıya hata mesajı gösterilmesi için geliştirme yapıldı.
* Değerler tablosunda türü combosu model seçilirse model combosuna ubl alanları için tanımlanan modellerin alanları getiriliyor. Bunlar:
” PartyIdentification, PartyName, Room alanları için; scf_carikart, scf_carikart_adresleri
AdditionalDocumentReference alanı için; scf_carikart, scf_irsaliye, scf_fatura
AllowanceChargeReason alanı için; scf_fatura_kalemi, scf_indirim
Note alanı için; scf_carikart, scf_fatura, scf_irsaliye, scf_stokkart ” vs. gibi alanlardır.
* Cari kart ekranında diğer sekmesi altına e-fatura şablonu seçim alanı eklendi. Bu alandan sadece aktif durumlu şablonların gelmesi sağlandı.
* Cari kart içerisinde şablon seçilmesi durumunda, o cariye fatura kesilirken oluşacak e-fatura ve e-arşiv xmlinde şablonda tanımlı alanların gelmesi sağlandı.

Son Eklenen 5 Haber