13 - Personel Yönetimi

Elektrik-Doğalgaz-Isınma Yardımının Puantaja Yansıtılması

150 görüntüleme 19 Aralık 2022 0

Elektrik-Doğalgaz-Isınma Yardımının Puantaja Yansıtılması

İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz.

Elektrik-Doğalgaz-Isınma Yardımı için Sosyal Yardım Tanımları içine ‘’Muafiyet Tutarı’’ bilgisi eklendi.

Personele yapılacak yardım için Sosyal Yardım Tanımları Listesi içerisinde muafiyet tutar alanları kullanılarak muafiyet tutarı belirlenir.

Personel kart içerisindeki Sabit Kazanç-Kesintiler ekranından sosyal yardım türü seçilip Başlangıç Tarihi yazılıp ve Bitiş Tarihi 30.06.2023 seçilerek personel kartı kaydedilir.

Personelin puantajı eklediğimizde seçilen ‘’Personele işlenmiş sabit/hareketli ek kazanç, kesinti, sosyal yardım bulunmuştur. Puantaja eklensin mi? Uyarısına evet diyerek tanımlı olan sosyal yardımın gelmesi sağlanır. Sosyal yardım kartının içerisindeki muafiyet tutarından fazla yapılan ödemeler için vergi hesaplaması yapılmaktadır.

Yapılacak sosyal yardımın başlangıç bitiş tarihleri belli değilse her ay yapılan puantajda kullanıcı puantajı yaparken sosyal yardım ekranından tanımlı yardımı manuel seçerek de işlemlerini gerçekleştirebilir.

Toplu puantaj hazırlama ekranından yapılan puantajlarda Sabit ve hareketli Ek kazanç-Kesinti-Sosyal Yardım bordroya ekle tabı işaretlenerek puantajlarına tanımlı sosyal yardımın otomatik gelmesi sağlanmaktadır.

 

 

Yardımcı oldu mu?